1684-90A-220
Terra Part # 1684-90A-220
Terra Part # 1684-90A-220
79535
Usually ships in 20-26 business days
Want it faster ? Read about FasTrak
Product Details
  • Blower module mounts on top of hood to provide ventilation of exhaust fumes
  • High-capacity continuous-duty RPM impeller blower provides 1,200 CFM (2039 m^3/hr) at 0"SP (0mm) - optional filter(s) reduce flow rate
  • Optional HEPA and carbon filters sold separately
  • Includes 12" duct collar
Material: 304 Stainless Steel
Unit of Measure: EA
Electrical Specifications: 220 V, 3 A, 1 Ph, 60 Hz
Weight, Product: 58.52 lb
Dimensions, Product: 29.75" W x 15" D x 10.3" H
Weight, Shipping: 120 lb
Dimensions, Shipping: 27" W x 19" D x 16" H