6601-24-H-LP-220
Terra Part # 6601-24-H-LP-220
Accessories related to Terra Part # 6601-24-H-LP-220
Fan Filter Unit; Low Profile 8"H, 2'x4', HEPA, 240 V, Powder-Coated Steel
Quick Ship+ Available 29 in stock
Usually ships in 1-3 business days
Want it faster ? Read about FasTrak
Product Details
  • Available Certified ISO Grade Designs: ISO 6, ISO 7, ISO 8
  • Low profile fan filter units are ideal for cleanrooms with restricted height areas
  • High Efficiency Particulate Air (HEPA) Filter: 99.99% efficient at 0.3µm particle diameter
  • Variable speed control dial for precise air flow control
  • FDA-approved silicone sealant prevents air leakage without harmful outgassing chemicals
  • Backward-curved fan for optimized efficiency
  • Performance Data and Submittals
  • Filters are leak tested in accordance with IEST standards and meet UL 900
  • See performance data and submittal sheets for additional information
  • Optional Accessories:
  •           Challenge port kit
  •           Power plug adapter
  •           Stainless surface mount frame for installing FFU in ceiling without T-grid
  •           Replacement filter
  •           Filter replacement alarm
  •           Ionizing bar
  •          Control panel with power distribution modules
  • NOTE:
Type: Low Profile
Material: Powder-Coated Steel
Filter Replacement Access: Top Side
Size: 2'x4'
Filter: HEPA
Motor Type: Permanent Split Capacitor (PSC)
Speed Control: Variable Speed Control
Blower Type: Backward Curved
Active Filter Face Area: 7.1 ft²
Certified ISO Grade Design: ISO 6
ISO Rated Air Cleanliness: ISO 5
Unit of Measure: EA
Marks & Listings: CE
Electrical Specifications: 240 V, 1.4 A, 320 W, 1 Ph, 50/60 Hz
Weight, Product: 60 lb
Dimensions, Product: 24" W x 48" D x 8" H
Weight, Shipping: 80 lb
Dimensions, Shipping: 51" W x 25" D x 19" H
Fan Filter Units
  • Terra Universal WhisperFlow® Filter Fan Units Terra Universal WhisperFlow® Filter Fan Units
Terra Universal WhisperFlow® Filter Fan Units
Features and Benefits
Low Profile FFU Design Only 8-Inches Tall
Protect Against Contaminants and Pathogens
Long Running FFU Motors
Clean and Durable Powder Coat Finish
Network of International Reps
Wide Selection of Global Shipping Options
Products Compliant With Your ISO Rating
High-capacity, durable, ISO-compliant system rated for thousands of operating hours.
Popular Accessories
For a full list of accessories, select a product then click Choose Accessories on that product page.
  • Power Distribution Modules for Cleanroom FFUs and Lights
  • Ionizing Bar; 22"L, with Installation Kit, for 24 x 24 Fan/Filter Unit
    Ionizing bar, mounted to Fan/Filter Unit, provides a balanced stream of ions to the work area below to neutralize static charge and prevent electro-static discharge; 22" bar shown installed on 2' x 2' FFU.
  • Night Service Saves Energy, Extends Filter Life!
  • Filter Replacement Alarm
  • Cord Adapter, MIN4 PL to 16AWG Power Cord for Terra Fan/Filter Unit
    Four-pin power cord adapter for fan/filter unit allows connection to standard 120VAC/60Hz power receptacle.