9620-64C-220
Terra Part # 9620-64C-220
Accessories related to Terra Part # 9620-64C-220
Hood; Smart® Horizontal Laminar Flow Station, Removable Sides, Powder-Coated Steel, 76" W x 44" D x 63.75" H, 240 V
Usually ships in 4-6 business days
Want it faster ? Read about FasTrak
Product Details
  • Available Certified ISO Grade Designs: ISO 6, ISO 7, ISO 8
  • Includes hood, built-in recessed illuminator, duplex power outlet, and an EC FFU
  • Smart® PLC touch screen control panel allows easy adjustment of airflow speed and lights
  • Includes powder coated steel stand with adjustable leveling feet that can raise surface to 31"
  • Operation Status Indicator that flashes if fan is not operational
Airflow Design: Horizontal
Depth: 44"
Hood Design: Floor
Electronic Air Speed Control: Yes
Filter Type: HEPA
Frame Material: Powder-Coated Steel
Height: 63.75"
Inside Depth: 30"
Inside Height: 28"
Inside Width: 72"
Light Fixture: LED
Manufactured by: Terra Universal
Max Opening: 28" H
Model: Smart® Horizontal Laminar Flow Station
Side Panels: Removable
Width: 76"
Work Area Dimensions: 72.38" W x 30" D x 28.13" H
ISO Rated Air Cleanliness: ISO 5
Unit of Measure: EA
Dimensions, Product: 76" W x 44" D x 63.75" H
Dimensions, Shipping: 82" W x 50" D x 72" H
Electrical Specifications: 240 V, 4 A, 1,920 W, 50/60 Hz
Marks & Listings: CE, UL, ULC
Package Type: Palletized
Weight, Product: 590 lb
Weight, Shipping: 943 lb
Horizontal Laminar Flow Station
Standard Features
  • A Fluorescent light
    Fluorescent light standard, UV sterilization bulbs available
  • B Fan Filter Units
    HEPA fan/filter units provide laminar flow of micro-filtered air
  • C Minihelic gauge
    Minihelic gauge measures filter backpressure
  • D Stainless steel work surface
    Stainless steel work surface (available with electropolishing)
  • E Variable-speed blower
    Variable-speed blower adjusts air speed to meet containment requirements
  • F Range of Options
    Options include vacuum, DI water and gas utilities
  • H Status Indicator
    Status Indicator
Not Shown: Nylon levelers - Steel-reinforced nylon levelers resist most chemicals
Smart® Horizontal Laminar Flow Hoods
  • Terra Universal WhisperFlow Laminar Flow Hoods Terra Universal WhisperFlow Laminar Flow Hoods
  • Horizontal Laminar Flow Hood Smoke Test
  • 304SS Smart Whisperflow HLF, 12'W
  • Horizontal Laminar Flow Hood In Use Horizontal Laminar Flow Station
  • Custom horizontal laminar flow hood in 316 stainless steel with open interior Custom Horizontal Laminar Flow Hood, 316 Stainless Steel, Open Interior, 120V
  • HEPA Filtration for Particle-Free Airflow HEPA Filtration for Particle-Free Airflow
Terra Universal WhisperFlow Laminar Flow Hoods
Horizontal Laminar Flow Clean Bench Hood
Horizontal Laminar Flow Hood In Use
Custom horizontal laminar flow hood in 316 stainless steel with open interior
PLC Touchscreen Controls on Vertical Laminar Flow Hood
HEPA Filtration for Particle-Free Airflow
Features and Benefits
Learn More: ValuLine® HLF Specifications
Valuline Horizontal Laminar Flow Workstations
  • Construction: Fabricated from welded 16-gauge C.R. steel; includes adjustable levelers
  • Work Surface: 304 Stainless steel
  • Finish: Exterior surfaces feature a chip-resistant, powder-coat finish
  • Prefilters: Disposable fiberglass
  • Average Airflow Velocity: 109 (± 10) FPM (0.55 m/s) at medium speed, measured 12" (305 mm) below filter face
  • Sound level: 40 dBA, measured no more than 12"(305 mm) from filter face @ 109 FPM (0.55 m/s)
  • Performance: Dust count exceeds Class 10 requirements (per Fed-Std 209E)
  • Backpressure Gauge: Minihelic® gauge, 0 - 3" Water Column monitors backpressure across filter
  • Electrical: 115VAC, 50/60Hz, single phase (220VAC, 50/60Hz available). Consumes 280W/2.4A at the avg air speed. Meets the requirements of the National Electrical Code and applicable local codes. All components UL listed and CE marked
Minihelic® is a registered trademark of Dwyer Instruments incorporated
Touchscreen Control Panel
Horizontal Laminar Flow Station Airflow Diagram
Recessed Lighting and Optional UV-C Sterilization
Air Return Ducts
Removable Hood Side Panel
GFCI Duplex Outlet for Operational Convenience
HEPA Filter Access Panels
Status Indicator Light
Clean and Durable Powder Coat Finish
WhisperFlow Quiet Operation Reduces Distracting Background Noise
Highest Standards For Electronic Components
Long-Term Customers
Complete Project Transparency
Popular Accessories
For a full list of accessories, select a product then click Choose Accessories on that product page.
  • UV Germicidal Lamp
  • Utility Valves
  • Static-Neutralizing Ionizing Bar
  • Lighthouse Handheld Airborne Particle Counters
  • Work Station Drawers
    Available in ABS plastic or stainless steel, these cleanroom-compatible drawers come in a number of sizes and drawer configurations (6" top drawer and 6" bottom drawer shown).